loading...

دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی

بهترین راه حل در رانندگی در آفتاب شدید استفاده از عینک آفتابی مناسب است ولی چطور بفهمیم عینک ما مناسب است یا نه آیا می دانید چه رنگ های برای عینک آفتابی مناسب تر هستند؟

admin بازدید : 1456 جمعه 15 اسفند 1393 نظرات (0)

بهترین راه حل در رانندگی در آفتاب شدید استفاده از عینک آفتابی مناسب است

ولی چطور بفهمیم عینک ما مناسب است یا نه

آیا می دانید چه رنگ های برای عینک آفتابی مناسب تر هستند؟

آیا می دانید چه رنگ های برای عینک آفتابی مناسب تر هستند؟آیا می دانید عینک آفتابی از چین و چروک پوستی جلوگیری می کند؟


چروکیدگی و پیری زودرس در پوست نازک پلک‌ها و سرطان پوست از عوارض اشعه ماورابنفش نور خورشید است.

امواج فرابنفش طول موج ۴۰۰ تا۱۰۰ نانومتر دارند و حدود ۵ درصد انرژی خورشیدی را تشکیل می‌دهند و مضرترین قسمت انرژی خورشیدی برای انسان است.

امواج فرابنفش به ۳ دسته امواج فرابنفش A,B,C تقسیم می‌شوند. اشعه فرابنفش B که طول موج ۳۲۰ تا۲۹۰ نانومتر دارند حدود ۱۰ درصد امواج فرابنفشی را که به زمین می‌رسد، تشکیل داده و مضرترین امواج برای چشم هستند.

بهترین روش برای محافظت از چشمها، روشهای ساده‌ای مثل استفاده از عینک آفتابی، کلاه لبه دار و در افرادی که از عینکهای طبی استفاده می‌کنند عینک فتوکروم است، البته عینک آفتابی توام با کلاه لبه دار برای محافظت چشم‌ها موثرتر است.

: یک عینک آفتابی مناسب باید ۹۵ درصد امواج فرابنفش B و۶۰ درصد امواج فرابنفش A را جذب کند. اکثر عینک‌های آفتابی و حتی انواع بسیار ارزان این عینک‌ها توانایی جذب این میزان را دارند.

البته بطور کلی استفاده از عینک آفتابی در تابستان و در موارد نور شدید آفتاب برای همه اشخاص مفید است اما با توجه به اینکه میزان اشعه فرابنفش در ساعات میانی روز، بین ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر از مواقع دیگر بیشتر است. کسانی که در این ساعات در فضای آزاد به سر می‌برند، نیاز بیشتری به عینک آفتابی دارند.

.

انتخاب فرم و شکل عینک

قبل از این که به رنگ عینک تان بپردازید و بخواهید رنگ آن را انتخاب کنید اول به قاب و فرم عینک تان دقت کنید .

اول فرمی را انتخاب کنید که صورت شما را اذیت نکند .

- اگر صورت مربع شکلی دارید : قاب و فرم‌های را انتخاب کنید که گرد و یا بیضی باشند زیرا انحنا و حالت خمیدگی که این عینک‌ها دارند باعث می‌شوند که صورت شما را از حالت مربع شکل خارج کند و حالت مربع بودن صورتتان را کاهش می‌دهد .

-اگر صورت گردی دارید : قاب و فرم‌های کشیده و مربع را انتخاب کنید و البته اگر در گوشه ی عینک‌ها حالت زاویه دار باشند بسیار مناسب است ، زیرا صورت شما را به اصطلاح سرو سامان می‌دهد و از حالت گردی خارج می‌سازد و البته به یاد داشته باشید ، افرادی که صورت گردی دارند نباید از عینک‌های که فرم شان گرد است استفاده کنند زیرا گردی صورت شما افزایش می‌یابد .

- اگر شما صورت بیضی شکلی دارید : فرم‌های مستطیل شکل و کشیده باعث می‌شوند که صورت شما کشیده به نطر برسد . افرادی که صورت‌های بیضی دارند ، بهترین حالت و فورم را دارند زیرا به صورت‌های بیضی همه ی مدل فرم و قاب عینک می‌آید و آنها می‌توانند هر فرمی را که دوست دارند انتخاب کنند . و فقط نکته ای که متذکر می‌شویم و آن این است که از عینک‌های که فرم و قاب ظریفی دارند، استفاده نکنید .

– اگر شما صورتی مستطیل شکل دارید: بهتر است از فرم‌های استفاده کنید که در گوشه‌های آن گرد هستند و دارای زاویه ی گرد می‌باشند ، زیرا برای اینکه حالت تعادلی بین صورتتان و فرم عینک تان برقرار کنید این حالت بهترین است.

نکاتی که باید هنگام خرید عینک به آنها دقت داشته باشید :

شیشه ی عینک‌های را که انتخاب می‌کنید نباید زیاد سنگین باشد که شما را اذیت کند ۱٫

عینکتان نباید زیاد به روی بینی شما فشار بیاورد و این موضوع را زمانی متوجه می‌شوید۲٫

.که عینک تان را بر می‌دارید ، عینک نباید اثری را بر روی بینی شما گذاشته باشد

اگر دسته‌های عینکتان به پشت گوش شما می‌رود ، اذیتتان می‌کند ، این ناحیه قابل تعویض می‌باشد حتما آن را عوض کنید۳٫

نکاتی در رابطه با انتخاب رنگ عینک تان و این که باید چه رنگی را انتخاب کنید :

رنگی را برای عینکتان انتخاب کنید که به رنگ صورت شما بیاید .

. اگر شما صورت و پوست سفیدی دارید : بهتر است از رنگ‌های تند استفاده کنید مانند قرمز ، قهوه ای ، آبی ، مشکی ، به شما می‌آیند

.اگر پوست صورتتان سفید نیست و مات می‌باشد : بهتر است از رنگ‌های مانند سفید ، مشکی ، خاکستری استفاده کنیدلزوم استفاده از عینک آفتابی در تابستان و مناطق گرمسیری، ارتفاعات، کنار دریا ...به دلیل اینکه ابرها جاذب امواج فرابنفش نیستند در روزهای ابری هم باید از عینک آفتابی استفاده شود.


عینک‌های آفتابی استاندارد در چهار رنگ خاکستری، سبز، قهوه‌ای، کهربایی و زرد، صورتی تهیه می‌شوند، اظهار داشت: عینک‌های آفتابی قرمز و آبی استاندارد نیستند.

رنگ خاکستری بهترین رنگ برای عینک آفتابی است؛ زیرا رنگ اشیا و محیط اطراف را تغییر نمی‌دهد و بعد از آن رنگ قهوه‌ای نیز برای استفاده مناسب است. هم چنین بدترین رنگ برای عینک آفتابی رنگ آبی است به دلیل این که بیشترین اختلال رنگ را می‌دهد.

عینک‌های قهوه‌ای برای رانندگی طولانی مطلوب هستند و عینک‌های سبز رنگ سبب کاهش درک نورهای قرمز و زرد در چراغ راهنمایی می‌شوند و از این نظر مناسب نیستند.

یک عینک آفتابی استاندارد باید از تیرگی مناسب برخودار باشد، این تیرگی باید به حدی باشد که شخص در نور آفتاب احساس راحتی کرده و دچار خیرگی نشود.

یک روش ساده برای درک تناسب تیرگی عینک این است که وقتی در یک اتاق با نور معمولی با عینک به آینه نگاه می‌کنیم، قادر به رویت چشم‌های خود نباشیم.

جذب اشعه فرابنفش توسط مولکولهای کروموفور موجود در عدسی عینک انجام می‌شود و این مولکولها تاثیری در تیرگی و رنگ عینک ندارد. رنگ و یا تیرگی عینک آفتابی تاثیری در جذب فرابنفش ندارد و حتی عینک‌های شفاف هم فرابنفش را جذب می‌کنند.

هر چه عینک به چشم نزدیکتر باشد موثرتر است. بنابراین عینک آفتابی خوب باید بطور کلی چشم‌ها را بپوشاند؛ بطوری که نور از اطراف عینک وارد چشم نشود از این جهت فریم‌های دارای حفاظ جانبی موثرتر هستند.

عینک‌های افتابی تزیینی فقط جنبه زیبایی دارند هرچند تا حدود ۷۰ درصد از فرابنفش B را جذب می‌کنند. عینک‌های عمومی حدود ۹۵ درصد فرابنفش B را جذب می‌کنند و برای استفاده عموم افراد طراحی شده‌اند.

عینک‌های اختصاصی هم برای مشاغل خاص و ورزشهای خاص مثلا در جوشکارها و یا اسکی بازها بکار می‌روند و تا ۹۹ درصد امواج فرابنفش را جذب می‌کنند.

عینک‌های فتوکرومیک هم برای محافظت چشم از اشعه‌های مضر فرابنفش بکار می‌روند. در روشنایی به رنگ تیره و در تاریکی، روشن می شوند.

این عینک‌ها وقتی در معرض نور قرار می‌گیرند، سریعا تیره می‌شوند ولی وقتی در تاریکی قرار می‌گیرند با سرعت کمتری روشن می‌شوند. بنابراین استفاده از آنها برای کسانی که به طور متناوب از روشنایی به تاریکی می‌روند و همچنین رانندگی در مسیرهای دارای سایه و تونل مناسب نمی‌باشد.

چند توصیه مفید

علاوه بر استفاده از عینک آفتابی، این چند توصیه هم می‌تواند در روزهای پیش رو به سلامت چشم‌ها کمک کند

روزی ۳ بار چشمان خود را با آب خنک بشوئید*

این کار باعث می‌شود ذرات غبار و آلودگی‌ که وارد چشمتان شده‌اند پاک شوند

هرگز با دستان آلوده چشم‌های خود را نمالید چون این کار باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک می‌شود*

تا جایی که امکان دارد در محیط‌هایی که آلودگی هوا زیاد است از لنزهای چشمی استفاده نکنید*

مایعات زیاد بنوشید چون کم شدن آب بدن به طور غیرمستقیم روی تولید اشک چشم تاثیر می‌گذارد*

از دست فروشان عینک آفتابی ارزان قیمت نخرید

استفاده از عینک‌ آفتابی غیر استاندارد، حساسیت شدید چشمی ایجاد می‌کند و زخم قرنیه‌ چشم

.را به‌ وجود می ‌آورد

عینک‌ آفتابی غیر استاندارد، به علت داشتن شیشه‌های نامرغوب،

آفتاب را بیشتر به خود جذب می‌کند

امروزه عرضه عینک ‌های آفتابی غیر استاندارد در جامعه رونق پیدا کرده است و افراد می توانند

این عینک‌ها را به صورت ارزان از دست فروشان تهیه ‌کنند،

غافل از آن ‌که استفاده از این ابزار غیر استاندارد،

نه تنها از آسیب اشعه خورشید جلوگیری نمی کند،بلکه خطرات آن فراتر از اشعه خورشید است.

این عینک‌ها زاویه ‌های غیر استاندارد دارند و شیشه‌های مورد استفاده در آنها مورد تایید

.وزارت بهداشت نیست عینک آفتابی نامناسب مردمک چشم را گشاد می‌کند

دکتر پرویز زرین‌ بخش، جراح و متخصص چشم و عضو انجمن چشم پزشکی ایران، نسبت

.به بروز مشکلات چشمی در ‌افراد بر اثر استفاده از عینک‌ های آفتابی غیر استاندارد، هشدار داد

:وی عینک‌های آفتابی را مثل شمشیر دو لبه خواند و گفت

عینک ‌هایی که دارای استانداردهای لازم هستند، از چشم در برابر اشعه‌های

مضر آفتاب محافظت می‌کنند

ولی عینک‌های غیر استاندارد ، صدمات زیادی را متوجه چشم افراد می‌کنند

عینک‌های غیر استاندارد، از ورود نور کافی به چشم جلوگیری می‌کنند و در نتیجه باعث باز شدن

مردمک چشممی‌شوند بهتر است افراد برای استفاده از عینک‌ های آفتابی،

.با چشم پزشک خود مشورت کنند

ماهیگیران، کشاورزان ورانندگان و به ‌طور کلی افرادی که در محیط‌های باز حضور دارند، می‌بایست برای

محافظت از چشم های خود از عینک‌های آفتابی مناسب و استاندارد استفاده کنند

عینک آفتابی نامناسب بیماری آب مروارید را افزایش می‌دهد

عدم استفاده از عینک ‌های آفتابی مناسب باعث افزایش میزان ابتلا به آب ‌مروارید و بسیاری از

اختلالات بینایی می‌شود

یکی از مهم‌ ترین مشکلات و مسائل تاثیرگذار

در زمینه اختلالات بینایی، اشعه ماورای بنفش است که باضریبی به نام

سنجیده می‌شود ( Uv )

که این ضریب در کشور ما به دلیل تابش زیاد نور خورشید بسیار بالا است و این موضوع، ضرورت

محافظتسیستم بینایی در برابر اشعه ماورای بنفش و تاثیرات سوء آن را بیش از پیش

مشخص می‌کند راهکار مناسب در این زمینه، استفاده از عینک‌های آفتابی مناسب

دانلود مجموعه آموزشی و نمونه سوالات  آزمون آئین نامه راهنمایی و رانندگی
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی ، دانلود رایگان سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی ، دانلود رایگان سوالات تستی آیین نامه راهنمایی و رانندگی ، دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه 1401،نمونه سوالات رانندگی،فیلم آموزش عملی رانندگی,آموزش نکته به نکته ی رانندگی,سوالات فنی,دانلود رایگان سوالات فنی آیین نامه,سوالات فنی آیین نامه,قبولی تضمینی و گرفتن گواهینامه, دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه 1401،نمونه سوالات رانندگی،فیلم آموزش عملی رانندگی,آموزش نکته به نکته ی رانندگی,قبولی تضمینی و گرفتن گواهینامه,دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی,زمون آنلاین آیین نامه راهنمایی و رانندگی,نمونه سوالات آیین نامه رانندگی,نمونه سوالات راهنمایی و رانندگی نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی با جواب , آزمون آنلاین آیین نامه , دانلود رایگان سوالات آیین نامه رانندگی , نمونه سوالات آیین نامه 1401, نمونه سوالات آیین نامه 1401, نمونه سوالات آیین نامه 1401, نمونه سوالات آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی با جواب , نمونه سوالات راهنمایی و رانندگی pdf , نمونه سوالات راهنمایی و رانندگی 1401pdf , نمونه سوالات آیین نامه مقدماتی , آزمون آیین نامه رانندگی , ازمون ایین نامه اصلی , کتاب آیین نامه رانندگی , دانلود کتاب آیین نامه رانندگی , دانلود ویرایش جدید کتاب آیین نامه رانندگی , دانلود کتاب جدید آیین نامه رانندگی , دانلود کتاب جدید آیین نامه رانندگی1401 , نرم افزار تست زنی آیین نامه , دانلود رایگان نمونه سوالات راهنمایی و رانندگی pdf , نمونه سوالات آیین نامه رانندگی
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 198
 • کل نظرات : 13
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 36
 • آی پی امروز : 128
 • آی پی دیروز : 181
 • بازدید امروز : 344
 • باردید دیروز : 585
 • گوگل امروز : 8
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 8,629
 • بازدید ماه : 19,634
 • بازدید سال : 126,069
 • بازدید کلی : 2,827,413
 • کدهای اختصاصی

  × بستن تبليغات