شاید در هیچ کشوری رانندگانش در بزرگراه یا اتوبانی که خودروها با سرعت در حال حرکت هستند دنده عقب نگیرند، اما در کشور ما این اتفاق به امری عادی در رانندگی تبدیل شده است؛ حرکت خطرناکی که نشان دهنده اوج بی توجهی راننده به مقررات راهنمایی و رانندگی است و تاکنون تصادف های منجر به جرح و فوت خونینی را هم رقم زده است، آن هم فقط به این دلیل که راننده خروجی مورد نظر را رد کرده و به هیچ قیمتی حاضر نیست از مسیر دیگری به مقصد برسد.

بررسی های پلیس نشان می دهد هرچند اجرای قانون جدید جرایم رانندگی ارتکاب این تخلف از سوی رانندگان را نسبت به قبل کاهش داده، اما متاسفانه هنوز حرکت با دنده عقب در بزرگراه ها و اتوبان ها تصادفات خسارتی و جرحی سنگینی را درونشهرها و در جاده های بین شهری رقم می زند.

متهم تصادفات زنجیره ای

۲۲۵ فقره تصادف طی ۱۰ ماه امسال، آن هم فقط در بزرگراه های پایتخت رقم قابل توجهی است؛ ۱۷۴ مورد از این تصادفات خسارت های سنگینی به همراه داشته است و ۵۱ نفر هم در این تصادفات مجروح شده اند.

در یک مورد نیز حرکت با دنده عقب راننده کامیون موجب مرگ یک عابر پیاده شد.

سرهنگ صلاح الدین زینی، رییس اداره تصادفات پلیس راهور پایتخت در گفت وگو با جام جم با اشاره به این آمار و با تاکید براین که حرکت با دنده عقب در بزرگراه ها می تواند تصادفات زنجیره ای مهیبی را رقم بزند، می گوید: «بررسی های انجام شده از تعداد تخلفات و تصادفات منجر به جرح و فوتی که حرکت با دنده عقب در بزرگراه ها و اتوبان ها دلیل آن بوده است، نشان می دهد هرچند با اجرای قانون جدید جرایم رانندگی و افزایش مبلغ جریمه حرکت با دنده عقب در بزرگراه میزان ارتکاب به این تخلف نسبت به گذشته کمتر شده، اما متاسفانه شدت تصادفاتی که این تخلف در بزرگراه های شهری رقم می زند آنقدر زیاد است که نمی توان از کنار آن به سادگی گذشت.»

راننده ای که با ردکردن مسیر مورد نظر بلافاصله فلاشر را روشن می کند و در نهایت خونسردی و با اعتماد به نفس کامل دنده عقب می گیرد تا مجدد در مسیری که از آن عبور کرده قرار بگیرد، شاید نداند همین حرکت به ظاهر کم اهمیت و ساده آن هم در بزرگراه یا اتوبانی که در آن سایر رانندگان با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت تردد می کنند، تاکنون چه تصادفات زنجیره ای مهیبی را رقم زده است.

حرکت با دنده عقب در یک بزرگراه یا اتوبان در شرایطی احتمال وقوع تصادف را چندبرابر می کند که دیده می شود راننده ای که در لاین سمت چپ (لاین سرعت) در حال تردد است، ناگهان متوجه می شود باید در اولین خروجی مسیر خود را تغییر دهد که در این شرایط خطرناک ترین کار ممکن را انجام می دهد.

بزرگراه ها گویا می شود

خیلی از رانندگانی که حرکت با دنده عقب در بزرگراه را تجربه کرده اند، می گویند تغییر نام برخی خیابان ها و بزرگراه ها، کمبود تابلوهای شناسایی مسیر یا نبود تابلوهای اطلاع رسانی برای آگاهی دادن به رانندگان به این معنی که خروجی نزدیک است، برای رانندگان چاره ای نمی گذارد جز این که پس از رد شدن از خروجی مورد نظر با دنده عقب دوباره در مسیر خروجی که آن را رد کرده اند، قرار بگیرند.

این وضع که با تغییر مسیر ناگهانی و سبقت گرفتن از رانندگان دیگر یا یکباره پیچیدن جلوی آنها برای قرارگرفتن در لاین مورد نظر که خروجی در آن واقع شده همراه است، بوق های ممتد سایر را رانندگان به دنبال دارد.

رئیس پلیس راهور تهران، اما معتقد است بیشتر از این که نداشتن تابلوهای اطلاع رسانی دلیل ردکردن خروجی ها باشد، حواس پرتی و نداشتن تمرکز عامل اصلی است.

سردار حسین رحیمی در گفت وگو با جام جم به رانندگان توصیه می کند مبادا یکباره از لاین سرعت به منتهی الیه سمت راست حرکت کنند. همچنین حرکت ناگهانی و با سرعت بالا از منتهی الیه چپ به راست نیز حادثه آفرین است بنابراین بهترین کار این است در زمان مناسب که هنوز به خروجی نرسیده اند، با زدن راهنما سایر رانندگان را از هدف خود مطلع کنند و در مسیر مورد نظر قرار بگیرند.

وی به این نکته هم اشاره می کند هرچند در تهران اکثر بزرگراه ها مجهز به تابلوهای شناسایی مسیر برای اطلاع رسانی مطلوب به رانندگان شده، اما روند گویاکردن هرچه بیشتر بزرگراه های شهری و اتوبان ها و جاده های بین شهری در حال انجام است.

به گفته این مقام مسئول در پلیس راهور با همکاری شهرداری ها در راه های درونشهری و سازمان راهداری در جاده ها شناسایی و اطلاع رسانی به این دستگاه های متولی برای نصب تابلوهای شناسایی و اطلاع رسانی در مسیرهای درونشهری و بین شهری را در دستور کار دارد.

جریمه ۱۰۰ هزارتومانی و توقیف خودرو

پلیس می گوید حرکت با دنده عقب در بزرگراه های شهری و بین شهری آنقدر حادثه ساز و خطرناک است که در آیین نامه راهنمایی و رانندگی هم موضوعی به عنوان حرکت با دنده عقب در بزرگراه ها، اتوبان ها یا ابتدای تونل ها تعریف نشده و این حرکت ممنوع است.

حسین رحیمی رییس پلیس راهور پایتخت از اجرای طرح ویژه ای خبر می دهد که بر اساس آن بتازگی به واحدهای گشت محسوس و نامحسوس بزرگراه ها ابلاغ شده با مشاهده رانندگانی که در بزرگراه ها، اتوبان ها یا نقاطی از خیابان ها و تقاطع های شهری که دنده عقب گرفتن رانندگان حادثه ساز خواهد شد، برخورد کنند.

جریمه صد هزارتومانی و توقیف یک هفته ای خودرو در پارکینگ مجازاتی است که برای این رانندگان متخلف در نظر گرفته شده است.

رئیس پلیس راهور تهران، این حرکت را یکی دیگر از دلایل وقوع تصادفات شدید در بزرگراه ها و اتوبان های شهری وبین شهری دانسته و توضیح می دهد: معمولا بزرگراه ها از سه لاین تشکیل شده اند که هر کدام سقف سرعت خود را دارد و باید از سوی رانندگان رعایت شود، اما متاسفانه مشاهده می شود برخی رانندگان به دلیل نداشتن تمرکز کافی و حواس پرتی دیرتر از زمانی که باید، متوجه می شوند در حال نزدیک شدن به خروجی مورد نظرشان هستند و در این شرایط مرتکب حرکات مخاطره آمیزی می شوند.

رحیمی به رانندگان توصیه می کند مبادا یکباره از لاین سرعت به منتهی الیه سمت راست حرکت کنند، همچنین حرکت ناگهانی و با سرعت بالا از منتهی الیه چپ به راست نیز حادثه آفرین است بنابراین بهترین کار این است در زمان مناسب که هنوز به خروجی نرسیده اند با زدن راهنما سایر رانندگان را از هدف خود مطلع کنند و در مسیر مورد نظر قرار بگیرند.

باز هم فرهنگسازی

اینجا هم مانند بسیاری از رفتارهای ترافیکی پای فرهنگسازی به میان می آید. پلیس می گوید باید در این زمینه آنقدر فرهنگسازی و اطلاع رسانی شود تا رانندگان به این باور برسند هر حرکت نابجایی که هنگام رانندگی مرتکب شوند عواقب آن علاوه بر خودشان، بازی با جان سایر رانندگان خواهد بود.

رئیس اداره تصادفات راهور تهران با اشاره به نقش مهم فرهنگسازی در این زمینه تصریح می کند: فرهنگ رانندگی صحیح باید آنقدر در رانندگان ما ارتقا پیدا کند که به عنوان نمونه اگر خروجی را رد کردند، این فکر را به ذهن شان هم راه ندهند که بخواهند با دنده عقب دوباره مسیر طی شده را به عقب برگردند حتی اگر برای چند ثانیه کوتاه باشد.