loading...

دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی

نحوه تشخیص مشکل و عیب یابی موتور از طریق رنگ دود اگزوز خودرو در زندگی امروز به جزئی از ملزومات زندگی بشر تبدیل شده است و دیگر کمتر خانواده ای را می توان یافت که خودرویی در اختیار

admin بازدید : 1790 جمعه 15 اسفند 1393 نظرات (0)

نحوه تشخیص مشکل و عیب یابی موتور از طریق رنگ دود اگزوز

خودرو در زندگی امروز به جزئی از ملزومات زندگی بشر تبدیل شده است و دیگر کمتر خانواده ای را می توان یافت که خودرویی در اختیار نداشته باشد، اما همه خانواده ها یا عاشقان اتومبیل سواری نمی توانند خودروی نو بخرند و بناچار و با پرداخت قیمتی کمتر، به سراغ ماشین های دست دوم می روند.

طبیعت دست دوم بودن این خودروها خبر از استهلاک و عیب و ایراداتی در آینده نه چندان دور می دهد که خریدار باید خود را برای دست و پنجه نرم کردن با آنها آماده کند.

حتی اگر قصد خرید یک خودروی دست دوم را هم ندارید، رخش نو و قبراق شما بزودی و با این ترافیک کشنده که این روزها همه شهرهای کوچک و بزرگ را درگیر خود کرده است، به خودرویی کارکرده و مستهلک تبدیل می شود که با توجه به نحوه استفاده از آن باید منتظر خرابی و به خرج افتادن آن باشید.

یکی از مهم ترین قسمت های خودرو که باید به آن توجه زیادی کرد، موتور خودروست که ضمن مراقبت های ویژه و انجام سرویس های دوره ای، باید به تغییر صدا، میزان خروج بخار روغن و کم کردن حجم روغن باقیمانده در دوره های زمانی مشخص، جوش آوردن و دمای آب در شرایط مختلف آب و هوایی، دود خروجی از اگزوز و... توجه کنیم، اما شاید مهم ترین ویژگی خودرو که با توجه به آن خیلی از مشکلات را می توان پیش بینی و از بروز خسارت جلوگیری کرد، رنگ دود اگزوز است. رنگ دود می تواند نشان دهنده شرایط کارکردی خودرو باشد.

منظور از رنگ دود اگزوز، رنگ های غیرمتعارف مثل سیاه، سفید و آبی است که هرکدام معنی و مفهوم خاص خود را دارد.

موتور سالم دود نمی کند؛ یعنی در واقع حتما دودی از اگزوز خارج می شود، اما دود موتور سالم بی رنگ است. در این حالت اگر انگشت خود را داخل لوله اگزوز بمالید، انگشت چرب یا سیاه نمی شود. (البته پیشنهاد می شود این کار در حالت موتور خاموش انجام شود.)

دود سفید

اما اگر رنگ دود اگزوز خودروی شما در حالت کارکرد طبیعی خود سفید بود باید توجه داشته باشید این رنگ الزاما به معنی بروز مشکل یا ایرادی در کارکرد سیستم موتور نیست.

بعضی وقت ها و مخصوصا در ایام زمستان و در روزهای خیلی سرد وقتی موتور را تازه روشن می کنید، آب کندانس شده در داخل موتور ناگهان بخار شده و از اگزوز خارج می شود. این آب که در طول شب قبل و به علت هوای سرد بیرون داخل موتور تشکیل شده بود، بعد از چند دقیقه کار کردن، تمام شده و دود موتور به حالت و رنگ طبیعی خود بازمی گردد. به این اتفاق آب سوزی اطلاق می شود؛ آب سوزی اصطلاحی است که برای وقتی آب در عمل احتراق شرکت می کند، به کار می رود. چون این حالت موقتی است، جای نگرانی ندارد و پس از گرم شدن موتور قطع می شود. در بیشتر موتور های سالم پدیده آب سوزی موقتی مشاهده می شود.

اما اگر دود سفید دائم باشد، دلیل آن سوختن واشر سرسیلندر یا ترک خوردگی سیلندر است. موتور خودرو از قسمت های مختلفی تشکیل شده که روی هم سوار می شوند. برای آب بندی در نقاط اتصال قطعات به یکدیگر از واشر استفاده می شود، سرسیلندر و سیلندر به وسیله واشر مخصوصی که آن را واشر سرسیلندر می نامند، آب بندی می شود. در صورت معیوب یا فرسوده شدن واشر سرسیلندر، مجاری اطراف سیلندر و سرسیلندر که آب و روغن در آنها جریان دارد به هم راه پیدا کرده و حتی ممکن است به فضای داخل سیلندر که محفظه احتراق نامیده می شود نیز راه یابد. همین موضوع می تواند باعث هجوم حجم زیادی بخار آب به داخل اگزوز شود که باعث به وجود آمدن رنگ دود سفید می شود. در صورت مشاهده دائم دود سفید پیشنهاد می شود خیلی زود و برای جلوگیری از خسارت بیشتر به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.

دود آبی

دود آبی نشان دهنده روغن سوزی است. روغن سوزی یک اصطلاح مکانیکی و به معنی راه یافتن روغن به محفظه احتراق و شرکت در فرآیند احتراق است. در دو حالت زیر می توان آن را مشاهده کرد:

موقتی: روغن سوزی موقتی می تواند ناشی از خلاصی بیش از حد شیر سوپاپ باشد. شیر یا گیت سوپاپ وسیله ای است برای آب بندی سوپاپ ها در سرسیلندر تا از ورود روغن به محفظه احتراق از طریق سوپاپ ها جلوگیری کند. در این حالت معمولا حجم روغن موتور به شکل محسوس کاهش پیدا نمی کند و در صورت فشردن پا بر پدال گاز و بالا رفتن دور موتور، دود قطع می شود.

دائم: اگر موتور چه در حالت کم گاز و چه در وضعیت پرگاز به طور دائم دود آبی رنگ کند، روغن سوزی از رینگ و پیستون یا سیلندر است. رینگ قطعه ای است که وظیفه آب بندی بین سیلندر و پیستون را به عهده دارد و در صورت از دست دادن حالت فنری خود یا شکسته شدن و عوامل دیگر نمی تواند وظیفه خود را بدرستی انجام دهد.

در صورت مشاهده دود آبی رنگ دائم یا موقتی باید حتما و در سریع ترین زمان ممکن به تعمیرگاه مراجعه کنید تا با باز کردن موتور، تعمیرات لازم را قبل از اعمال خسارت های بیشتر و پرخرج تر انجام دهند.

نکته ایمنی

همان طور که خواندید رنگ دود موتور از سلامت و کارکرد منظم موتور خبر می دهد؛ بنابراین حتما هفته ای یک تا دو بار به محض روشن کردن و قبل از خاموش کردن خودرو به بررسی دود آن بپردازید. دقت کنید کار بررسی دود اگزوز باید در محیط باز و با رعایت نکات ایمنی انجام شود تا از مسمومیت بسیار خطرناک ناشی از گاز منواکسیدکربن جلوگیری شود.

دانلود مجموعه آموزشی و نمونه سوالات  آزمون آئین نامه راهنمایی و رانندگی
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی ، دانلود رایگان سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی ، دانلود رایگان سوالات تستی آیین نامه راهنمایی و رانندگی ، دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه 1401،نمونه سوالات رانندگی،فیلم آموزش عملی رانندگی,آموزش نکته به نکته ی رانندگی,سوالات فنی,دانلود رایگان سوالات فنی آیین نامه,سوالات فنی آیین نامه,قبولی تضمینی و گرفتن گواهینامه, دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه 1401،نمونه سوالات رانندگی،فیلم آموزش عملی رانندگی,آموزش نکته به نکته ی رانندگی,قبولی تضمینی و گرفتن گواهینامه,دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی,زمون آنلاین آیین نامه راهنمایی و رانندگی,نمونه سوالات آیین نامه رانندگی,نمونه سوالات راهنمایی و رانندگی نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی با جواب , آزمون آنلاین آیین نامه , دانلود رایگان سوالات آیین نامه رانندگی , نمونه سوالات آیین نامه 1401, نمونه سوالات آیین نامه 1401, نمونه سوالات آیین نامه 1401, نمونه سوالات آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی با جواب , نمونه سوالات راهنمایی و رانندگی pdf , نمونه سوالات راهنمایی و رانندگی 1401pdf , نمونه سوالات آیین نامه مقدماتی , آزمون آیین نامه رانندگی , ازمون ایین نامه اصلی , کتاب آیین نامه رانندگی , دانلود کتاب آیین نامه رانندگی , دانلود ویرایش جدید کتاب آیین نامه رانندگی , دانلود کتاب جدید آیین نامه رانندگی , دانلود کتاب جدید آیین نامه رانندگی1401 , نرم افزار تست زنی آیین نامه , دانلود رایگان نمونه سوالات راهنمایی و رانندگی pdf , نمونه سوالات آیین نامه رانندگی
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 198
 • کل نظرات : 13
 • افراد آنلاین : 8
 • تعداد اعضا : 36
 • آی پی امروز : 84
 • آی پی دیروز : 232
 • بازدید امروز : 247
 • باردید دیروز : 2,084
 • گوگل امروز : 9
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 2,331
 • بازدید ماه : 4,619
 • بازدید سال : 69,746
 • بازدید کلی : 2,771,090
 • کدهای اختصاصی

  × بستن تبليغات